W piątek 13 września uczniowie klas matematyczno-fizyczno-informatycznych po raz pierwszy w tym roku szkolnym uczestniczyli w wykładach na Uniwersytecie Śląskim. Kolejne spotkanie z cyklu „Osobliwości świata fizyki” obejmowało trzy tematy. Dwa z nich: „Dwa oblicza światła”, „Historia światłem pisana”  traktowały o znaczeniu światła i poruszały problem jego złożoności.

Nasze życie zmienia się wraz z rozwojem nauki, odkryciami i wprowadzanymi nowymi technologiami. Właściwe oświetlenie zawsze było jednym z trudniejszych wyzwań technicznych. Postęp w tej dziedzinie jest specyficznym zapisem historii naszej cywilizacji. Patrząc na świat wokół nas nie zastanawiamy się nad tym czym jest światło i nie zdajemy sobie sprawy z jego złożonej natury. Newton wyobrażał sobie światło jako strumień cząstek, natomiast Huygens, jako falę. Obaj mieli rację. Kolejny wykład „Zero, jeden, dwa…”, to zaszyfrowane trzy zasady dynamiki Newtona, czyli podstawy fizyki klasycznej. Kluczowym pojęciem jest tutaj siła. Zero oznacza jej brak, jedynka obecność, a dwójka? Aby dobrze zrozumieć warto zastanowić się głębiej nad znaczeniem tych zasad.