Międzynarodowy Tydzień Otwartej Nauki 2019

W październiku przypada Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych. Z tej między innymi okazji, wszystkie pierwsze klasy naszego LO uczestniczyły w lekcji bibliotecznej, w czasie której mogły poszerzyć swoje wiadomości i otworzyć się na nową wiedzę z zakresu bibliotekoznawstwa oraz informacji naukowej.

Na dzień dobry uczniowie zostali zapoznani z regulaminem obowiązującym w szkolnej bibliotece. Zobaczyli pracę bibliotekarza od strony przysłowiowej kuchni. Mogli samodzielnie wyszukać w zbiorach bibliotecznych, na podstawie wskazanych losowo działów, interesujące tytuły książek i mediów.

Dzięki aktualnej wystawie, poświęconej bieżącym wydarzeniom z dziedziny literatury i kultury przybliżona została postać i twórczość Olgi Tokarczuk, którą kilka dni wcześniej uhonorowano Literacką Nagrodą Nobla. Ostatnim etapem lekcji była praca w grupach wymagająca nie tylko wiedzy, ale też sprytu, spostrzegawczości, logicznego myślenia i wnioskowania oraz umiejętności pracy zespołowej. Zadaniem było omówienie wyznaczonego zestawu literackiego czy multimedialnego i odpowiedź na pytania, m.in.: co różni komiksy „Moja pierwsza praca” a „ Filip i Julka”, co łączy Biblię, „Czerwonego Kapturka” z „Cierpieniami młodego Wertera”? Otóż, jakie było zdziwienie, że obecne lektury, z różnych względów, należały do książek zakazanych.

Młodzież zmierzyła się z wyzwaniem. Jedno jest pewne, wzbogacili swą wiedzę w sposób łatwy i przyjemny.

txt., foto.: R. Koczur, E. Trawa

drukuj