Szkoła Pamięta

W ramach akcji  MEN-Szkoła Pamięta  w piątek 25 października 2019 roku klasy 1d LO oraz 7a SP z wychowawczyniami p. Jolantą Adwent i p. Dorotą Wojdak – Kaszubą odbyły wycieczkę, która stała się pretekstem do odwiedzenia miejsc pamięci związanych z filią obozu KL Auschwitz- Birkenau utworzonego w naszym mieście 1943 roku, z Centralnym Obozem Pracy, który funkcjonował w Jaworznie w latach 1945-1949 oraz Progresywnym Więzieniem dla Młodocianych, które powstało po likwidacji COP i istniało od 1951 do 1956.

Nietypową lekcję historii uczniowie rozpoczęli przy  pomniku poświęconym  ofiarom COP na Podłężu, który powstał w miejscu pochówku więźniów tego obozu; następnie na Osiedlu Stałym zatrzymali się przy  pomniku Łemków, którzy trafili do COP w ramach akcji „Wisła” oraz pomniku poświęconym Młodocianym Więźniom Politycznym, którzy między innymi budowali budynek  MDK im. Jaworzniaków, o czym informuje pamiątkowa tablica.

Historyczny spacer uczniowie zakończyli w miejscu, w którym znajduje się pomnik „Ofiar hitleryzmu 1939-1945”.

Opowiedziane historie, zapalone znicze i chwila zadumy stały się dla uczniów refleksją  na temat tego, jak ważna jest pamięć o przeszłości.